Obsah

Před odjezdem

Prvním krokem, jak vyjet do Kostariky je podat si přihlášku do kanceláře k paní Alexandře Spurné podepsanou studijním proděkanem. K tomu je nutné dodat potvrzení o znalosti španělštiny. Pak už jen počkat, jestli budete vybráni.

Pokud ale zvažujete pracovat na ITCR na diplomové práci, znalost španělštiny není podmínkou. Postačí úspěšně absolvovat anglický test a pohovor. Dále je nezbytné si nezávisle na tom, jestli budete vybráni, vyhledat školiteli na ITCR.

ZS 2012/13:

  1. Pokud ale zvažujete pracovat na ITCR na diplomové práci, znalost španělštiny není podmínkou. Postačí úspěšně absolvovat anglický test a pohovor. Dále je nezbytné si nezávisle na tom, jestli budete vybráni, vyhledat školiteli na ITCR.
  2. Studoval jsem softwarový obor a španělsky jsem moc neuměl a nebyl s tím žádný větší problém, všichni vyučující ovládali angličtinu.

LS 2012/2013: Původně mi tedy bylo řečeno, že je na Kostarice možné studium i v angličtině, vlastně proto jsem si tuto zemi vybrala, absolvovala jsem jen tedy anglický test a posléze ústní pohovor, svou znalost španělštiny jsem vůbec neprokazovala. Co se však nestalo po příjezdu na Kostariku, tam mi bylo řečeno, že v žádném případě studium v aj neexistuje, pouze v šj, takže pozor, ale nakonec jsem ráda, jelikož jsem se tak dokázala mnohem rychleji naučit španělsky. A zároven výborná zkušenost.

ZS, LS 2013/2014:

LS 2014

ZS,LS 2014/2015:

ZS, LS 2015/2016: Španělsky jsem neuměl. První semestr jsem zpracovával DP. Během toho jsem se španělštinu učil, abych se domluvil a druhý semestr jsem absolvoval pár předmětů ve španělštině.

LS 2016: i když Španělsky moc neumíte, vůbec se toho nebojte. Alespoň z mé zkušenosti jsou učitelé dost tolerantní a během prvního měsíce se do toho dá docela slušně dostat.

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Přihlášku na zahraniční univerzitu se žádná neposílá. Pokud jste vybráni, musíte napsat motivační dopis a CV ve španělštině/angličtině. V motivačním dopise se hlavně zaměřte na to, co byste chtěli v Kostarice studovat. Potom je nutné odevzdat studijní plán podepsaný vaším studijním proděkanem a několik fotek.

LS 2010/11: Poté, co jsem byla vybrána, dostala jsem seznam dokumentů na vyplnění: přihlášku a nějaké lékařské prohlášení + bylo třeba sehnat doporučující dopis od nějakého vyučujícího z fakulty a napsat motivační dopis ve španělštině i s kurzy, které chcete studovat. Výběr kurzů není nijak extra závazný, je to jen aby měli představu, co tam chcete studovat.

ZS 2012/13: Pokud hodláte psát diplomovou práci, všechny dokumenty mohou být i v angličtině.

ZS, LS 2013/2014:

Žádost o vízum

rok 2012/2013: Nedoporučuji si zařizovat studentská víza, jsou to naprosto vyhozené peníze! Přečtěte si více o mé honbě za vízy: http://latinskaamerika.blogspot.cz/2013/04/studentska-viza-na-kostariku.html

Jelikož Kostarika zrušila velvyslanectví v České republice, o vízum musíte požádat v Berlíně. Údajně se to dá všechno vyřešit přes poštu, ale připadalo mi to dost složité, takže jsem jel do Kostariky bez víza. Jako občan ČR mužete pobývat v Kostarice bez víza 90 dní. Pokud poté na 3 dny vycestujete do sousedního státu a zase se vrátíte, máte nových 90 dní.

LS 2010/11: Já to řešila stejně a to z toho důvodu, že potvrzeni o přijetí na výměnný pobyt přišlo z Kostariky poněkud pozdě (14 dní před začátkem semestru). Jinak na vízum jsou třeba následující dokumenty: duplikát rodného listu (dostanete na matrice, kde jste se narodili), ten je třeba nechat potvrdit vyšším správním úřadem (v mém případě na magistrátu hl.m. Prahy) a pak na ministerstvu zahraničí (pozor! za to se platí zaoupením kolků), dalším dokumentem je výpis z rejsříku trestů (ten je zase třeba obstarat v Soudní ul.) no a pak vše nechat oficiálně přeložit a spolu s tím zvacím dopisem a s žádostí o udělení víza poslat do Berlína… Je to dost zdlouhavý proces a navíc je třeba sledovat úřední hodiny všech institucí, abyste nechodili zbytečně!!!

ZS 2012/13: Vydat se oficiální cestou - pokusit se získat studentské vízum - nedoporučuji. Stojí to velké úsilí, nervy, peníze a čas. Pokud budete v Kostarice na turistická víza, stále platí, že po 90 dnech musíte na 72 hodin opustit zemi. Doporučuji! Jediný problém, který vás v tom to případě může potkat, je na letišti, před odletem do Kostariky. Protože zpáteční letenku máte až na konec semestru, ale nakonec nás stejně vždycky pustili.

ZS 2012/13:

  1. Někdo navrhoval koupit si otevřenou zpáteční letenku (pak by neměl být problém u celníků).
  2. Vízum nedoporučuji, lidé měli problémy s místní univerzitou a nějakými formalitami, ještě v prosinci neměli víza a tudíž nemohli vyjet ze země (např. do Panamy/Nicaragui). Při odletu jsem musel vysvětlovat slečně z aerolinek, že tam nezůstanu a může mě pustit do letadla, zabralo to 10min, ale ukázal jsem zvací dopis a pak to bylo v pořádku. Imigrační úředník neřešil vůbec nic, když viděl, že jsem z Evropy.

ZS 2012/13: naprosto souhlasím, nejlépe bez víza. Jen na turistické, mít bud zpateční letenku či pouze rezervovany let zpátky, aby to odpovídalo do 90 dnů a je to..po 90 dnech návštěva jiné krásné země a vízum je opět prodlouženo.

ZS, LS 2013/2014:

ZS, LS 2014/2015:

ZS, LS 2014/2015:

ZS, LS 2015/2016: Vízum jsem si nezařizoval a vše v pohodě. Vystačil jsem si vždy s turistickým vízem na 90 dnů, poté jsem vždy na chvíli (stačí 3 dny) někam vycestoval, vrátil jsem se a získal jsem nové vízum na 90 dní. Pro vstup do země chtěli vidět zpáteční letenku.

LS 2016: Potvrzuju, že se stále dá bez problémů navštívit země bez víz. Jen mějte vždy při přechodu hranic připravanou zpáteční letenku do Evropy. Stačí i ve photoshopu upravená verze, úředníci to vůbec nekontrolujou. Ale mít jí pro překročení hranic musíte.

Formality na ČVUT

Jak již bylo zmíněno v přihlášce na zahraniční univerzitu.

LS 2010/11: Podepsání finanční dohody u pana Požára. K tomu je třeba na rektorát donést schválený studijní plán od proděkana (formulář dostanete) a také nějaký doklad toho, že máte sjednané pojištění do zahraničí.

ZS 2012/13: Stálo mě spoustu úsilí si nechat potvrdit uznávací arch na FEL - potvrzení z Kostariky přišlo na konci května, já měl státnice a o zkouškovém nikdo nikde nebyl. Nakonec se to ale vyřešili dva dny před odjezdem.

ZS, LS 2013/2014:

Očkování

Doporučuje se očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence A a B, vzteklině a případně žluté zimnici, která tam sice není, ale jedná se o rizikovou oblast s komárem, který ji přenáší. Tetanovka je samozřejmostí, tu by jste měli mít i tady. Tyfus a zimnice se dá stihnout rychle jednou injekcí. Vzteklina je vyžaduje po měsíci další aplikaci. Žloutenky vyžadují další aplikaci za měsíc a další za půl roku.

rok 2012/2013: Článek o tom co, kde a jak jsem si nechal očkovat a kolik to stálo: http://latinskaamerika.blogspot.cz/2013/04/ockovani-na-kostariku-na-kostarice.html

LS 2010/11: Očkování je vhodné začít zařizovat cca půl roku před odjezdem, zvláště jestli nejste očkovaní proti žloutenkám. Já se nechala naočkovat v ZÚ Praha, kde mi se vším poradili, sestavili očkovací plán a vůbec byli strašně milí. Měla jsem žloutenky A a B, tyfus, chřipku a zimnici (obzvlášť vhodné pro výlet do Panamy). Různé vakcíny jsou různě drahé a myslím, že se ceny mírně liší i v závislosti na očkovacím centru.

ZS 2012/13:

  1. Já jsem nebyl očkovaný proti ničemu a zabralo mi to, se naočkovat na žloutenku a další tři, asi 3 měsíce. S tím, že na třetí dávku žloutenky, jdu teď po návratu.
  2. Já jsem měl očkování na břišní tyfus a žloutenku A+B. Na tyfus je jen jedna injekce a nevadí si s žloutenkou, na žloutenky jsem měl dvě před odletem (min 2 týdny mezera, radši 3-4) a jednu dostanu teď (abych to měl na 10 let)

LS 2012/13: Keďže som sa rozhodla vyjet na Kostariku na poslednú chvíľu, nestihla som sa zaočkovať. Úroveň hygieny v Kostarike je veľmi dobrá, nie je bežné, že by miestni mali očkovanie a i napriek tomu tam je výskyt žltačky veľmi malý. Pri cestách do Nikaraguy a iných krajín, je však očkovanie proti žloutence určite vhodné.

…vše zmíněno, žlutá zimnice je vhodná, pokud chcete cestovat od Kolumbie a dál, pokud nemáte tuto vakcínu a překročíte hranice z Panamy do Kolumbie, nepustí Vás zpět přes hranice, musíte se nechat přeočkovat tam a počkat 14dní.

ZS, LS 2013/2014:

LS 2014

ZS, LS 2014/2015

ZS, LS 2015/2016: Očkování jsem si zařizoval v očkovacím centru FN Motol. Nechal jsem se očkovat na vše, co mi doporučili. Při cestě do/z Kolumbie byl po mě vyžadován mezinárodní očkovací průkaz, kde jsem měl záznam o očkování na žlutou zimnici.

LS 2016: nikdo po mně nikdy nechtěl očkovací průkaz, i tak jsem měl víceméně všechna očkování, která jsou tu již uvedena. V Kostarice, Panamě ani v Nikarague po mě nic nechtěli. Pokud jedete do Hondurasu nebo Kolumbie, potřebovat to budete. Očkoval jsem se nechal zde: http://www.zuusti.cz/ockovani-usti-nad-labem/

Letenka

rok 2012/2013: pokud letíte na rok, budete si muset koupit jednosměrnou, protože je dost problematické koupit zpáteční na tak dlouhou dobu. Navíc poletíte pravděpodobně v první půlce července, což jsou prázdninové ceny nejlevnější jsem sehnal od Condora: Praha>Frankfurt>Santo Domingo>San José za 654 EUR (cca 17 500 Kč), nebo si kupte zpáteční do Čech na Vánoce a vyjde vás to jen o malinko víc. Já však jejich prázdniny využil k cestování po Kostarice a Mexiku.

Do Čech jsem se vracel po druhé návštěvě a cestování po Mexiku s British Airways: Mexico City>Londýn>Praha za 630 USD (cca 12 500 Kč)

Letenka se dá koupit různá. Ja jsem zvolil pohodlnější cestu z Prahy přes Franktfurt přímo do San Jose, která stále okolo 27000kč. Dá se však letět přes USA, kudy to vyjde o dost levněji, ale člověk musí více hledat a tráví na cestě více času.

LS 2010/11: Letenku jsem kupovala 14 dní před odletem a cena mě mile překvapila: Zpáteční letenka Praha - Frankfurt - New York (Newark) - San José mě stála něco málo přes 20 000 Kč. Čekací doby na letištích 3-4 hod., což je pro tak velká letiště tak akorát. Při cestě přes USA je ale třeba počítat ještě s vyřízením tranzitního víza, což trvá přibližně týden. Co se týče pojištění, měla jsem od Vitalitas jako pojištěne OZP nějaké výhodné půlroční pojištění.

ZS 2012/13:

ZS, LS 2013/2014:

LS 2014

ZS,LS 2014/2015:

ZS, LS 2014/2015

ZS, LS 2015/2016: Zpáteční letenku jsem neměl. Tam: Letenku jsem měl od Condoru do USA. Potom od JetBlue do San Jose - CR. Při nástupu do letadla do CR v USA po mě chtěli, abych prokázal, že mám zajištěnou cestu z Kostariky. Na letišti jsem si koupil „refundable“ letenku, při pasové kontrole v Kostarice jsem ji ukázal a poté zrušil, vše ok. Zpět: Letěl jsem z Kostariky přes Mexiko s Volarisem. Pote s Aeromexico do Miami a nakonec z Miami do Mnichova s Condorem.

LS 2016: zpáteční letenka za cca 25000 s KLM Praha - Amsterdam - Panama - SJ.

Pojištění

rok 2012/2013: Pojistka od Uniqa nejlepší poměr cena výkon(pokud chcete být opravdu pojištěni a zajímá vás co je v pojistných podmínkách) 365 dní za cca 10 000 Kč, pokud potřebujete poradit co a jak, ozvěte se.

LS 2012/2013: Poistenie 90 dní na ISIC zvyšok som si doplatila s Uniquou. Keďže som bola chorá, poistenie som využila, na mieste veľmi dobrá podpora poisťovne, volali mi, či je všetko v poriadku etc., teraz ešte uvidím, či mi preplatia lieky, ktoré som kupovala na mieste. Ale tvárili sa, že áno, ak mám na ne recept.

Pojištění od č.spořitelny k běžnému účtu, zbytek od Union.

ZS 2012/2013: Pojištění: Uniqa K3, ale je poměrně drahé. Na jeden semestr stálo asi 6000,-.

Pojištění jsem měl od České spořitelny Comfort k platební kartě, které platilona 90. Zbytek dní jsem si doplatil od Generali.

ZS, LS 2014/2015:

ZS, LS 2014/2015:

LS 2016/2017: Pojištění normálně od ISIC. Bohužel jsem ho použila, ale proplatí se to stejně až po návratu, kopie pojištění v Kostarice nic neznamená. Jinak doktor existuje i na fakultě v SJ.

Co s sebou - finance ...

S sebou hlavně dolary a platební kartu. Eura se někde dají vyměnit, ale se špatným kurzem. Skoro všude se berou platební karty a dá se na ně vybírat hotovost.

LS 2010/11: Když hotovost, tak dolary. Rozhodně není problém vybrat z bankomatu, případně platit kartou. Poplatky za příslušné transakce už záleží na vaší bance. Jenom při platbě kartou v některých obchodech zaplatíte víc, účtují si totiž za platbu kartou poplatek…

ZS 2012/13: Sebou jedině kartu a pár dolarů. Není třeba si brát kopu peněz, kartou jdou vybrat bez problému. Já měl mBank a ta měla ucházející kurz a nechce poplatky za výběr v zahraničí.

LS 2012/13: karta + dolare.

ZS, LS 2013/2014:

LS 2014

ZS, LS 2014/2015:

ZS, LS 2015/2016: Pojištění jsem měl přes studentskou kartu ISIC. Stálo okolo třech tisíc. Bylo to úplně v pohodě. Během pobytu jsem pojištění musel bohužel využít, protože jsem měl nějaké zdravotní problémy. Ale vše ok. Doporučuji.

LS 2016: prakticky všude jsou bankomaty a i v malých obchodech a restauracích se dá platit kartou, takže žádný problém. Zjistili jsme, že se hodně vyplatí zřídit si účet u Equa banky. Vedení účtu nic nestojí a výběr ze VŠECH bankomatů stojí jen 9 Kč. Rozhodně se vyplatí, pokud při sobě nechcete nosit větší hotovost.

LS 2016/2017: karta a vybrat.