Toto je starší verze dokumentu!


Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Jednoduchá záležitost, vyplní se a posílají přes rektorát.

Žádost o vízum

Je nutný zvací dopis, aktuální výpis z rejstříku trestu, pojištění, očkovací průkaz, pasové fotky a složení poplatku na účet ambasády. Paní na ambasádě nejsou z nejpříjemnějších lidí. V Brazílii jsou sice příjemnější, ale všechno trvá mnohem déle. Podle zvacího dopisu přidělují délku pobytu, pak se musí víza na místě prodloužit, nebo vycestovat mimo Brazílii a vrátit se s vízem turistickým na dalších 90 dní.

Za vízum se platí poplatek 40 USD, který se hradí hotově v bance.

Formality na ČVUT

Rektorát má celý proces před odjezdem dobře připravený. Stačí se řídit instrukcemi… Vyplnění přihlášky na UnB, souhlas profesora či studijního oddělení, podle toho, zda se jedná o studium PhD, magisterské či bakaláře. Vždy je dobré se dopředu dohodnout a nechat si podepsat schválení předmětů potenciálně studovaných na zahraniční universitě. Pak nejsou s uznáváním předmětů takové problémy, na ústní schválení předmětů předem občas někteří profesoři zapomínají…

Očkování

Některá očkování, za která se v ČR draze platí, se dají v Brasílii pro studenty sehnat zdarma. Avšak, asi bych se na to radši nespoléhal, u latinsky mluvících národů nikdy nevíte, jak co dopadne. O tom, které vakcíny jsou nezbytné a které jsou jen doporučené se dozvíte na každém očkovacím centru, já byl například v centru v Myslíkově ulici v Praze. Také si zkontrolujte, zda vaše česká zdravotní pojišťovna náhodou na očkování nepřispívá, OZP dotuje očkování u některých vakcín až 500 Kč.

Město Brasília je naštěstí již civilizované, voda se dá pít z kohoutku, komáři tu sice jsou, ale malárie se tu nevyskytuje. Přesto je dobré nechat si předepsat antimalarika a při výjezdu do Amazonky či do jiných krajin s větším nebezpečím výskytu preventivně použít. Antimalarika taktéž nejsou levnou záležitostí.

Letenka, pojištění

Letenka koupit čím dříve, tím lépe. Já osobně jsem sháněl letenku měsíc a půl před odletem a nejlevnější, co jsem našel, byla za cca 24 tis. Kč od KLM a Delty. Jinak samozřejmě stojí za to kouknout na TAP a TAM air, nebo na Iberia Airlines a letět třeba přes Venezuelu…

Pojištění jsem měl přes Českou pojišťovnu a vyšlo na rok na cca 4500kč Během roku pojištění zdražili, a poslední měsíc, který mi rodiče dokupovali už byl za více než dva tisíce.

Co s sebou - finance ...

Ubytování na UnB je na profesorské koleji „Colina“, kde jsou v celku zařízené kuchyně a servis pokojských vytírá a pere povlečení. Tudíž z věcí k bydlení není nutné si dovézt skoro nic. Není problém si cokoliv dokoupit. Ohledně financí- Brazilský Reál je zhruba a stále kolem 10Kč,- s tím, že se kurz mění hlavně v závislosti na Americkém dolaru. Hrubý odhad cen je takovýto (v Reálech): - pizza v restauraci cca 13R - pivo v hospodě 600ml cca 6R - oběd ve studentské restauraci 2,5R (avšak každý den rýže, fazole a nějaké maso + ovoce a juice) - nejlevnější mobilní telefon cca 64R - sms v místní sítí TIM cca 0,45R - obyčejný hermelín (sýr) cca 24R

 
brasil/unb/pred_odjezdem.1390661933.txt.gz · Poslední úprava: 2014/01/25 15:58 autor: hejtmpetStarší verze